Get Adobe Flash player

plansza informacyjna PFR poziom

W dniach 5–7 kwietnia 2019 roku w gościnnym Domu Wczasowym „BRIDO” po raz kolejny odbyło się Spotkanie Miłośników Pieniądza Zastępczego. Było to jubileuszowe piąte Spotkanie, które tradycyjnie zgromadziło numizmatyków z Polski, Czech oraz Ukrainy. Idea tego cyklu narodziła się u Andrzeja Musiała już pięć lat temu. Celem była m.in. konsolidacja środowiska numizmatycznego, poprzez osobiste spotkania, wymianę doświadczeń, a przede wszystkim dyskusję. Na to nałożyła się też możliwość zwiedzania pogranicza polsko–czeskiego, co dla wielu uczestników spotkań jest niezwykłą atrakcją. Także i w tym roku spotkanie przyciągnęło wielu miłośników i badaczy pieniądza zastępczego.

            W pierwszym dniu tradycyjnie odbyły się spotkania kolekcjonerskie oraz wymiana doświadczeń w luźnych grupach dyskusyjnych. Wieczorem odbyło się tradycyjne spotkanie integracyjne przy ognisku. Dzień drugi – sobota – tym razem przeznaczono na wycieczkę do Kutnej Hory w Czechach. Była to niezwykła gratka dla każdego numizmatyka. Jest niewiele miejsc, które w tak jasny, konkretny i bezpośredni sposób związane są z numizmatyką. Kutna Hora przez ponad 200 lat znana była nie tylko jako kopalnia srebra, ale również mennica, w której wybijano średniowieczny grosz praski, pełniącego ważną rolę w wymiennie handlowej międzynarodowej. Mieliśmy okazję zwiedzania starej kopalni srebra-muzeum, w której zapoznano się                          z warunkami pracy. Ponadto zwiedzono kaplicę czaszek w dzielnicy Sedlec, kościół pod wezwaniem świętej Barbary, czy Włoski Dwór, który pełnił funkcję nie tylko dworu królewskiego, ale również i mennicy. Niezwykła była możliwość samotnego spaceru po zabytkowych krętych uliczkach tego niezwykłego miejsca.

            Ostatni dzień przeznaczono na sesję popularno–naukową. Wysłuchano podczas niej trzech wystąpień. Jako pierwszy wystąpił Konrad Waluś, który zaprezentował wykonaną przez siebie plakietę upamiętniającą V Spotkanie              w Bardzie. Na tej wyjątkowej pamiątce jubileuszowego spotkania można zobaczyć na awersie wizerunek awersu bonu o nominale 50 fenigów datowanego na 1921 rok, a przedstawiający piękny widok na Sanktuarium Matki Boskiej Strażniczki Wiary w Bardzie, wraz z mostem, przez który każdy uczestnik spotkań przejeżdża. Na rewersie natomiast logo zaprojektowane specjalnie przez Konrada Walusia V Spotkania Miłośników Pieniądza Zastępczego w Bardzie wraz z numerem kolejnym plakiety. Ponadto Konrad Waluś umożliwił zapoznanie się uczestników spotkania ze swoim zbiorem bonów, asygnat i wszelkich form współczesnych emisji zamienników pieniądza. Zadziwiła różnorakość i pomysłowość emitentów.                                   Następnie kol. Jerzy Ziółkowski wygłosił referat pt. „Bony z 1914 roku. Nowe spojrzenie”. Wzbudził on wiele dyskusji, która koncentrowała się wokół chronologii pierwszych bonów z 1914 roku, ich przygotowaniu i emisji. Kol. J. Ziółkowski dla słuchaczy przygotował niespodziankę. Podarował uczestnikom swoje wystąpienie bardzo starannie wydane w formie drukowanej. Ostatnim punktem tej części było wystąpienie kol. Zbigniewa Longi pt. „Początki pieniądza zastępczego w Europie”, bardzo bogato ilustrowanego.

            V Spotkanie Miłośników Pieniądza Zastępczego w Bardzie po raz kolejny udowodniło potrzebę organizowania takich spotkań, dzięki którym mamy możliwość nie tylko osobistych rozmów, ale przede wszystkim wymiany doświadczeń i wiedzy, dzięki którym nasza wiedza numizmatyczna poszerza się o nowe pola badawcze.

W dniach 1-3.04.2016 r. odbyło się II Międzynarodowe Spotkanie Miłośników Pieniądza Zastępczego. W dw.BRIDO spotkało się 46 osób związane z badaniem i kolekcjonowaniem pieniądza zastępczego z Czech, Ukrainy, Niemiec i Polski. To trzydniowe spotkanie okraszone było zwiedzaniem pięknych terenów Ziemi Kłodzkiej i dawnego Księstwa Ziębickiego. Oprócz integracji społeczności "zastępczakowej" podzielono się wiedzą i była możliwość wymiany walorów numizmatycznych. Ta stojąca na uboczu numizmatyki społeczność umówiła się na kolejne spotkanie w Bardzie. Będzie to miało miejsce w dniach: 31.03 - 2.04.2017 r., na które serdecznie zapraszamy..........

415241
Twoje IP: 3.234.252.109
Dziś jest: 2021-06-12 18:58:44

Odwiedza nas 10 gości oraz 0 użytkowników.

Copyright © D.W. BRIDO & wojocki.com 2013. All Rights Reserved.